ZDJĘCIA POGRZEBOWE

ZDJĘCIA POGRZEBOWE

CZY WYPADA ROBIĆ ZDJĘCIA NA POGRZEBIE?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Ceremonia pogrzebowa jest bardzo specyficznym wydarzeniem. Z jednej strony tak istotnym jak chrzest czy ślub, z drugiej strony budzi jednak całkowicie inne emocje. Trudne emocje, które są obecne na pogrzebach są jednak częścią życia. Kwestia wykonywania zdjęć na pogrzebie jest indywidualną sprawą każdego z nas. To co dla jednej osoby będzie bardzo potrzebne, dla drugiej osoby może okazać się niekomfortowe.

zdjęcia na pogrzebie

ZDJĘCIA NA POGRZEBIE - KIEDYŚ I DZIŚ

Fotografowanie na pogrzebie jest to zjawisko, które było spotykane w latach sześćdziesiątych XX w.
Dziś jednak traktowane są jako niecodzienne oraz czasem szokujące.
Często w albumach naszych dziadków czy rodziców możemy znaleść zdjęcia z ostatniego pożegnania. Kiedyś była to usługa świadczona na prawie każdym pogrzebie. Wielu z nas ma w rodzinnych albumach takie stare czarno-białe fotografie.
Mimo, iż jest to usługa, która nie cieszy się wielką popularnością, są osoby mający wielką potrzebę upamiętniania tej chwili przez fotografa. Na terenie Warszawy usługę taką proponują domy pogrzebowe, które oferują klientom kompleksowe usługi pogrzebowe:  Ameno, Cerber, Dzieli nas tylko czasExitus.

POWODY DLA KTÓRYCH WARTO WYKONYWAĆ ZDJĘCIA NA POGRZEBIE ?

Jest kilka głównych powodów dla których warto rozpatrzyć decyzję o zatrudnieniu fotografa:

Ulotne wspomnienia
Często z ceremonii pożegnalnej niewiele zapamiętujemy. Umysł zapisuje tylko kilka obrazów z tej smutnej chwili i pamiętamy wszystko jak przez mgłę. Fotografia z pogrzebów pomoże pielęgnować wspomnienia o zmarłym.

Bliscy oraz rodzina
Zatrudnienie fotografa pogrzebowego to sposób na celebrowanie życia ukochanej osoby, ale także relacji, które dzielisz z bliskimi Ci osobami. Na pogrzebach spotykają się przyjaciele i rodzina, którzy być może nie widzieli się od wielu lat. Pokonują wiele kilometrów by uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu osoby, która była dla nich bliska. Takie spotkania zdarzają się czasem tylko kilka razy w życiu. 

Nieobecności
Niestety nie wszyscy mogą uczestniczyć w pożegnaniu. Zdjęcia pogrzebowe to przemyślany sposób na dzielenie się tymi wspomnieniami. Są wyjątkowym dopełnieniem opowiadań o tej ceremonii.

Pamiątka na pokolenia
Od kiedy pamiętam ciekawiły mnie fotografie z pogrzebu. Przeglądając albumy rodzinne w okresie mojej młodości, zawsze interesowało mnie kto się znajdował na zdjęciach. To był dobry powód by porozmawiać na tematy pokoleniowe np. o dziadkach. Z tego powodu zadbałem by w mojej ofercie dostępny był klasyczny i subtelny album, idealnie nadający się na takie fotografie.

zdjęcia na pogrzebie

CZY NALEŻY ZATRUDNIĆ FOTOGRAFA NA POGRZEB?

Jeżeli już znajdziemy w sobie potrzebę na upamiętnienie ceremonii pogrzebowej, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zatrudnić fotografa na pogrzeb. W wielu przypadkach zdjęcia ze smartfonów są już bardzo dobrej jakości. Mogą one być wtedy wystarczające. Jednak to co wyróżnia profesjonalnego fotografa to spojrzenie na sytuacje. Wprawne oko uchwyci coś emocjonującego a nie tylko płaski kadr. W moim portfolio możecie Państwo zapoznać się z moim spojrzeniem na świat podczas reportażu.

zdjęcia na pogrzebie

Wiele osób będzie odbierało takie fotografie jako pamiątkę na pokolenia. Będą zauważać gesty wsparcia ludzi, którzy zebrali się by pożegnać bliskiego. To wszystko może wywołać miłe wspomnienia, wzruszenie oraz chwilę refleksji. Nie zapominajmy, że pogrzeb to nieodłączna część naszego życia.

logobiale_15.08

Telefon
695 843 006

E-mail
fotopogrzebowy@gmail.com

znajdziesz mnie na:

Warszawa, fotograf funeralny